କୃଷକଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ, ମତ୍ସ୍ୟଚାଷ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ପାଇଁ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କ ୧୧-ସୂତ୍ରୀ ଯୋଜନା

ନୂଆଁଦିଲ୍ଲୀ: ଗତ ବୁଧବାର ଠାରୁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ ମାଧ୍ୟମରେ ୨୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ରିଲିଫ ପ୍ୟାକେଜ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି। ଏହା ଅଧୀନରେ ସେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ମଧ୍ୟ ଭେଟିଥିଲେ। ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କ ଏହି ତୃତୀୟ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କୃଷକ-କେନ୍ଦ୍ରିକ ଥିଲା। ଏହି ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ୧୧ ଟି ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା | ଏଥିରେ ୮ ଟି ନିଷ୍ପତ୍ତି କୃଷି ଏବଂ ଇନଫ୍ରା ସହିତ ଜଡିତ ଥିବାବେଳେ ୩ ଟି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଶାସନ ଏବଂ ସଂସ୍କାର ବିଷୟରେ |

ଶାସନ ଏବଂ ସଂସ୍କାର

  • କୃଷକଙ୍କ ସ୍ଥିର ଆୟ, ବିପଦମୁକ୍ତ ଚାଷ ଏବଂ ଗୁଣବତ୍ତାର ମାନକ ପାଇଁ ଏକ ଆଇନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ। ଏହାର ଲାଭ ହେବ ଯେ କୃଷକଙ୍କ ଉପରେ ହେଉଥିବା ଅତ୍ୟାଚାର ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ ଏବଂ କୃଷକଙ୍କ ଜୀବନରେ ଉନ୍ନତି ଆସିବ।
  • ଏକ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ନିୟମ ଆସିବ ଯାହା ଦ୍ୱାରା କୃଷକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ପାଦକୁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ମୂଲ୍ୟରେ ବିକ୍ରି କରିପାରିବେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା କେବଳ ଲାଇସେନ୍ସ ପ୍ରାପ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ବିକ୍ରି ହୋଇପାରିବ | ଯଦି ସେ ଏହାକୁ କାହାକୁ ବିକ୍ରି କରିପାରନ୍ତି, ତେବେ ସେ ଚାହୁଁଥିବା ମୂଲ୍ୟ ପାଇବେ | ଆମେ ତାଙ୍କୁ ଏପରି ସୁବିଧା ଦେବୁ |
  • ୧୯୫୫ ରେ ଏସେନସିଆଲ୍ କମୋଡିଟିସ୍ ଆକ୍ଟ ପ୍ରଣୟନ କରାଯାଇଥିଲା, ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ପ୍ରଚୁର ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଛି | ତେଣୁ ଏହାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଶସ୍ୟ, ତେଲ ମଞ୍ଜି, ପିଆଜ, ଆଳୁ ଇତ୍ୟାଦି ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତ ହେବ |
  • ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟମାଟୋ, ପିଆଜ ଏବଂ ଆଳୁ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବାରେ ଅପରେସନ୍ ଗ୍ରୀନ୍ ବିସ୍ତାର କରାଯିବ।
  • ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହୁମାଛି ପାଳନ ପାଇଁ ୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ସହାୟତା। ଏହା ମହୁମାଛି ପାଇଁ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସୃଷ୍ଟି କରିବ | ଏହାଦ୍ୱାରା ୨ ଲକ୍ଷ ପିତାମାତାଙ୍କ ଆୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ |
  • ହର୍ବାଲ ପ୍ଲାଣ୍ଟର ଉତ୍ପାଦନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ୪,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ବୋଲି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ଏହି ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ପାଇଁ ଏକ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ ଚାହିଦା ଅଛି | ପ୍ରାୟ ୧୦ ଲକ୍ଷ ହେକ୍ଟରରେ ହର୍ବାଲ ଉତ୍ପାଦ ଚାଷ କରାଯିବ | ଏହି କୃଷକମାନଙ୍କଠାରୁ ୫,୦୦୦ କୋଟି ଆୟ ହେବ। ହର୍ବାଲ ଉତ୍ପାଦ ପାଇଁ ଗଙ୍ଗା କୂଳରେ ୮୦୦ ହେକ୍ଟର ଜମିରେ କରିଡର ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ।
  • ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପଶୁପାଳନ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ପାଣ୍ଠିରେ ୧୫,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। ମୂଲ୍ୟ ଯୋଗ ପାଇଁ ଦୁଗ୍ଧ ଉତ୍ପାଦନ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ |
  • ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ୫୩ କୋଟି ପଶୁ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ଯୋଜନା ଆଣିଛୁ। ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୧୩,୩୪୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ।
  • ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା କାରଣରୁ ବଜେଟରେ ଘୋଷିତ ହୋଇଥିବା ୨୦ ହଜାର କୋଟି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମାଟିଆ ସାମ୍ପଡା ଯୋଜନା ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି। ଏଥିରେ ସାମୁଦ୍ରିକ ଏବଂ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମତ୍ସ୍ୟଚାଷ ପାଇଁ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶରେ ୯,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ | ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀଙ୍କୁ ନୂତନ ଡଙ୍ଗା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ, ୫୫ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଚାକିରୀ ପାଇବେ। ଏହା ସହିତ ଭାରତର ରପ୍ତାନି ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇ 1 ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ। ଆସନ୍ତା ୫ ବର୍ଷରେ ୭୦ ମିଲିୟନ୍ ଟନ୍ ଅତିରିକ୍ତ ମାଛ ଉତ୍ପାଦନ କରାଯିବ।
  • ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାଇକ୍ରୋ ଫୁଡ୍ ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜ୍ ପାଇଁ ୧୦,୦୦୦ କୋଟିର ଏକ ଯୋଜନା ଅଣାଯାଇଛି। ଉଦାହରଣ ଦେଇ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିହାରରେ ମଖାନା, କେରଳର ରାଗି, କାଶ୍ମୀରରେ କେଶର, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ଲଙ୍କା, ୟୁପିରେ ଆମ୍ବ କ୍ଲଷ୍ଟର ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରିବ। ପ୍ରାୟ ୨ ଲକ୍ଷ ମାଇକ୍ରୋ ଫୁଡ୍ ଉଦ୍ୟୋଗ ଏଥିରୁ ଉପକୃତ ହେବେ |
  • ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ କୃଷିର ମୌଳିକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଯୋଜନା ଅଣାଯାଇଛି।
  • ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ତାଲା ପକାଇବା ସମୟରେ ୧୮,୭୦୦ କୋଟି PM କିସାନ ପାଣ୍ଠିକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି। PM ଫସଲ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ୬,୪୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ତାଲା ପକାଇବା ସମୟରେ କୃଷକମାନେ ୫୦୦୦ କୋଟିର ଅତିରିକ୍ତ ତରଳ ପଦାର୍ଥରୁ ଉପକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି।
  • ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୃଷକମାନେ ତାଲା ପକାଇବା ସମୟରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିଥିଲେ, କ୍ଷୁଦ୍ର ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଚାଷୀଙ୍କ ୮୫ ପ୍ରତିଶତ କୃଷି ରହିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *