ମେଗା ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜର ୪ର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ: କୋଇଲା,ଖଣି ଓ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବ୍ୟାପକ ସଂସ୍କାର ପ୍ରସ୍ତାବ

Image Source: India Today

ନୁଆଁଦିଲ୍ଲୀ: ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଶନିବାର ପୁଣି ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରିଛନ୍ତି। କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ଦିନ ଯେତେବେଳେ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ରିଲିଫ ପ୍ୟାକେଜ ସମ୍ପର୍କରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରିଥିଲେ।

  • ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହାକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯିବ। ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ISRO ସୁବିଧା ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ |
  • ଆଣବିକ ଶକ୍ତି ସହ ଜଡିତ ସଂସ୍କାର କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯିବ ବୋଲି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। କର୍କଟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତ ବିଶ୍ୱକୁ ଔଷଧ ପଠାଇଲା। ଏଥିରେ ଆହୁରି ଅଗ୍ରଗତି ହେବ | ଚିକିତ୍ସା ଉପକରଣର ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ, ପିପିପି ମୋଡ୍ ସହିତ କମ୍ପାନୀ ଗଠନ ହେବ ଏବଂ ଏହା ମାନବିକତାର ସେବାକୁ ମଜବୁତ କରିବ |
  • ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡାକ୍ତରୀ ଆଇସୋଟୋପ୍ ପାଇଁ ପିପିପି ନୀତି ଉତ୍ପାଦନ କରିବ। ବିକିରଣ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ମାଧ୍ୟମରେ ସଂରକ୍ଷଣ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ | ଏଥିରୁ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ର ଉପକୃତ ହେବ। ଭାରତର ଯୁବକମାନେ ଦେଶର ନାମକୁ ବିଶ୍ୱରେ ଆଲୋକିତ କରିଛନ୍ତି। ଏହି କ୍ଷେତ୍ରର ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଗୁଡିକ ଆଗକୁ ବଢିବ |
  • ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଘରୋଇକରଣ କରାଯିବ। ଏହା ଶକ୍ତି ଉତ୍ପାଦନକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବ | ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ପ୍ରିପେଡ୍ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ମିଟର ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ | ସାମାଜିକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ପାଇଁ ୮୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଶକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସବସିଡି ଡିବିଟି ମାଧ୍ୟମରେ ଦିଆଯିବ |

ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ କ୍ଷେତ୍ର:

ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ୩ ଟି ପ୍ରମୁଖ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି ବୋଲି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ସମୟ ଏବଂ ଇନ୍ଧନ ସଞ୍ଚୟ କରିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଉଛି ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ଦୁଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ କରାଯିବ | ଏହା ପ୍ରାୟ ୧୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ କରିବ। ଆଉ ୬ ଟି ବିମାନବନ୍ଦର ନିଲାମ କରାଯିବ। ଭାରତର ବିମାନବନ୍ଦର କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ସମୁଦାୟ ୧୨ ବିମାନବନ୍ଦରର ନିଲାମ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହେବ |

ମୋଟ ୧୨ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ୧୩ ହଜାର କୋଟି ନିବେଶ ହେବ | ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରନ୍ତୁ ଯେ ୬ ଟି ବିମାନବନ୍ଦରର ନିଲାମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ୬ ଟି ବିମାନବନ୍ଦର ନିଲାମର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି। ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଏବଂ ମରାମତି ପାଇଁ ଭାରତରେ ଏକ MRO ବିକାଶ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରୟାସ ହେବ |

ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ର:

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଉତ୍ପାଦନ ହେବ ବୋଲି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି। ଆମଦାନୀ ଉପରେ ନିଷେଧାଦେଶ ଦିଆଯିବ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଦେଶୀ ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ ସେନେଇ ସରକାର ଏପରି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର, ଦ୍ରବ୍ୟ, ଅତିରିକ୍ତ ସୂଚନା ଦେବେ। ସରକାର ମଧ୍ୟ ଅଲଗା ବଜେଟ୍ ଆଣିବେ। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଉତ୍ପାଦନରେ ଏଫଡିଆଇ ସୀମା ୪୯ ପ୍ରତିଶତରୁ ୭୪ ପ୍ରତିଶତକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି। ଅର୍ଡିନାନ୍ସ କାରଖାନା କର୍ପୋରେଟ୍ ହେବ |

କୋଇଲା ଖଣିଜ କ୍ଷେତ୍ର:

  • ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଖଣିଜ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତି ହେବ। ଅନୁସନ୍ଧାନ ଠାରୁ ଉତ୍ପାଦନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ନିରବିହୀନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ହେବ | ମିଳିତ ନିଲାମ ହେବ। ଏଥିସହ, ବନ୍ଦୀ ଏବଂ ଅଣ-ବନ୍ଦୀ ଖଣିଗୁଡ଼ିକର ସଂଜ୍ଞା ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ | ଏକ ଖଣିଜ ସୂଚକାଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି ହେବ |
  • ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ବିଶ୍ୱର ବୃହତ୍ତମ କୋଇଲା ସଂରକ୍ଷଣ ଦେଶକୁ ଆସୁ କିନ୍ତୁ ତଥାପି କ୍ଷମତାର ଶୋଷଣ କରିପାରିବୁ ନାହିଁ। ଏହାକୁ ବଦଳାଇ ଦିଆଯିବ ଯାହାଦ୍ୱାରା ଖୋଲା ନିଲାମ ହେବ | ଏହାଦ୍ୱାରା ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ର ପ୍ରବେଶ ହେବ | ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ପ୍ରାୟ ୫୦ ଟି ବ୍ଲକ ନିଲାମ ପାଇଁ ରଖାଯିବ | କୋଇଲା ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡର ଖଣିଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଦିଆଯିବ। କୌଣସି ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗ୍ୟତା ସର୍ତ୍ତ ନାହିଁ | କୋଇଲା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବାଣିଜ୍ୟିକ ପ୍ରବେଶ ଅଧିକ ଖଣି ଖନନ କରିବ ଏବଂ ସରକାରୀ ଏକଚାଟିଆ ସମାପ୍ତ ହେବ |
  • ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ନୀତି ସଂସ୍କାର ଫାଷ୍ଟ ଟ୍ରାକ୍ ନିବେଶ ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଛି। ଏହା ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତର ମୂଳଦୁଆ ପାଲଟିଛି। ଆମକୁ ଆମର ଉତ୍ପାଦକୁ ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ବିଶ୍ୱାସ କରେ |
  • ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତକୁ ଏକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ବିନିଯୋଗ କେନ୍ଦ୍ର କରାଯିବ।
  • ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜିର ଘୋଷଣା ଗଠନମୂଳକ ସଂସ୍କାର ସହିତ ଜଡିତ ହେବ।
  • ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କର ଏକ ଭଲ ରେକର୍ଡ ରହିଛି। ଆଜି ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଲାଭ ଦେଉଛି | ଜିଏସ୍ଟି ସହିତ ଟ୍ୟାକ୍ସ ସହଜ ହୋଇଛି |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *