୨୦୨୦-୨୦୨୧ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ମାଇନସ ୭.୩%କୁ ଖସିଲା GDP

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ମହାମାରୀ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଗୁରୁତର ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି । ଜିଡିପି ୪୦ ବର୍ଷ ଭିତରେ ସବୁଠାରୁ ତଳକୁ ଖସିଛି । ୨୦୨୦-୨୧ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଜିଡିପି ମାଇନସ୍ ୭.୩ ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସିଛି । ୨୦୧୯-୨୦ରେ ଜିଡିପି ୪ ପ୍ରତିଶତ ଖସିଥିଲା । କରୋନା ମହାମାରୀ ପାଇଁ ଜିଡିପି ହାର ନିମ୍ନଗାମୀ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ।

ଗତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ପ୍ରଥମ ତ୍ରୟମାସରେ ଦେଶର ଜିଡିପି ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ମାଇନସ୍ ୨୩.୯ ପ୍ରତିଶତକୁ ଖସି ଆସିଥିବାବେଳେ ପୁଣି ଥରେ ଟ୍ରାକକୁ ଫେରୁଛି । ମାର୍ଚ୍ଚ ତ୍ରୟ ମାସରେ ଭାରତର ଜିଡିପି ୧.୬% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । କିନ୍ତୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ତ୍ରୟ ମାସିକରେ, ମୋଟ ଆର୍ଥିକ ମୂଲ୍ୟ GVA – ଦେଶର ଅର୍ଥନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ମାପିବାର ଅନ୍ୟ ପଦ୍ଧତି ଅନୁଯାୟୀ – ଡିସେମ୍ବର ତ୍ରୟ ମାସରେ ୧% ତୁଳନାରେ ୩.୭% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଅଧିକାଂଶ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ GVA କୁ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅର୍ଥନୀତିରେ ଉତ୍ପାଦନ ମାପ କରିବାର ଏକ ଉତ୍ତମ ମାପ ବୋଲି ବିବେଚନା କରନ୍ତି । ମାସରେ, ଉତ୍ପାଦନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଡିସେମ୍ବର ତ୍ରୟ ମାସରେ ୧.୭% ତୁଳନାରେ ୬.୯% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା । ଡିସେମ୍ବର ତ୍ରୟ ମାସିକ ତୁଳନାରେ ନିର୍ମାଣ (୧୪.୫%) ଏବଂ ସାଧାରଣ ଖର୍ଚ୍ଚ (୨.୩%) ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତ୍ (୯.୧%) ମଧ୍ୟ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହୋଇଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *