ନବରଙ୍ଗପୁର: ତତଲା ଖରାରେ ପେନସନ୍ ପାଇଁ ଚୌକିକୁ ଆଶ୍ରାକରି ଯାଇଥିଲେ ବୃଦ୍ଧା, ବ୍ୟାଙ୍କର କ୍ଲାସ୍ ନେଲେ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ୍

ଓଡିଶାର ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲ୍ଲାର ବନାଗୁଆ ଗ୍ରାମରେ ଏଭଳି ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଯେ କାହାର ହୃଦୟ ମର୍ମାହତ ହେବ। ୭୦ ବର୍ଷର ଜଣେ ବୃଦ୍ଧ ମହିଳା ପେନସନ ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ପ୍ରବଳ ଖରାରେ ଅନେକ କିଲୋମିଟର ଚାଲି ଚାଲି ବ୍ୟାଙ୍କରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ମହିଳା ବହୁତ ଦୁର୍ବଳ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସେ ସିଧା ଠିଆ ହୋଇପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତାଙ୍କୁ ଭଙ୍ଗା ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଚେୟାର ସାହାଯ୍ୟ ନେଇ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ପଡିଲା |

ବର୍ତ୍ତମାନ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଟ୍ୱିଟରରେ ମହିଳାଙ୍କ ଭିଡିଓ ସେୟାର କରୁଥିବା ବେଳେ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ପରିଚାଳକ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ତଥାପି ଆଶା କରୁଛି ଯେ ଆର୍ଥିକ ସେବା ବିଭାଗ ଏବଂ ଏସବିଆଇ ତୁରନ୍ତ ଏହାର ସୂଚନା ନେଉ ଏବଂ ମାନବିକ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁ। ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ମିତ୍ର ନାହିଁ କି? ”

ଏହା ଉପରେ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଏକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଆସିଛି। ଏସବିଆଇ ଟ୍ୱିଟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି, “ଭିଡିଓ ଦେଖି ଆମେ ମଧ୍ୟ ଦୁଃଖିତ । ଶ୍ରୀମତୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ ହରିଜନ ତାଙ୍କ ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ସିଏସପିରୁ ପ୍ରତିମାସରେ ପେନସନ୍ ଟଙ୍କା ଉଠାଉଥିଲେ । ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥା ହେତୁ ତାଙ୍କ ଫିଙ୍ଗର ପ୍ରିଣ୍ଟ ମେଳ ଖାଉ ନଥିଲା । ଏହା ପରେ ଆମେ ଦ୍ବାର ସେବା ବିତରଣ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛୁ | ଆମେ ଶୀଘ୍ର ତାଙ୍କୁ ହ୍ୱିଲ୍ ଚେୟାର ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବୁ। ”

ଏହି ଘଟଣା ଓଡିଶାର ନବରଙ୍ଗପୁର ଜିଲ୍ଲାର ଜରିଗାଓଁ ବ୍ଲକର ବାନୁଗୁଦା ଗାଁର ଅଟେ। ଏଠାରେ ରହୁଥିବା ସୂର୍ଯ୍ୟ ହରିଜନ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥା ପେନସନ୍ ପାଆନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଯିବାକୁ ପଡେ | ଓଡିଶା ଟୁଡେ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ମହିଳା ଜଣକ ୪ ମାସ ପେନ୍‌ସନ୍‌ ପାଇନାହାଁନ୍ତି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ୭୦ ବର୍ଷ ବୟସ | ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେଉଥିବା ଭିଡିଓରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି ଯେ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥା ପେନ୍‌ସନ୍‌ ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିବା ସୂର୍ଯ୍ୟ ହରିଜନ ଖରାଦିନେ ରାସ୍ତାରେ ଭଙ୍ଗା ଚେୟାର ସାହାଯ୍ୟରେ ଖାଲି ପାଦରେ ବୁଲୁଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *