ଆମେରିକା ଗସ୍ତରେ ମୋଦୀ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜୋ ବାଇଡେନ ଏବଂ ପ୍ରଥମ ଲେଡି ଜିଲ ବାଇଡେନଙ୍କ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କ୍ରମେ 21 ରୁ 24 ଜୁନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକା ଗସ୍ତ କରୁଛନ୍ତି । ବାଇଡେନ ଦମ୍ପତି ଜୁନ୍ 22 ରେ ହ୍ୱାଇଟ ହାଉସରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ପାଇଁ ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନ ଆୟୋଜନ କରିବେ । ଏଥି ସହିତ, ଜୁନ୍ 21 ରେ, ବାଇଡେନ ପରିବାର ଭାରତୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଅନ୍ତରଙ୍ଗ ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ କେବଳ ଅଳ୍ପ କେତେଜଣ ଯୋଗଦେବେ ।ଜୁନ୍ 22 ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଆମେରିକା କଂଗ୍ରେସର ମିଳିତ ଅଧିବେଶନରେ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ । ଏଥିରେ ଆମେରିକା ସଂସଦର ଉଭୟ ଗୃହର ସଦସ୍ୟମାନେ ଯୋଗଦେବେ । ଏଥି ସହିତ, ଏଥର ଆମେରିକାର ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି କମଲା ହାରିସ୍ ଏବଂ ଆମେରିକା ସଂସଦର ବାଚସ୍ପତି କେଭିନ୍ ମ୍ୟାକାର୍ଥୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ପଛରେ ରହିବେ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଆମେରିକାର ଭାରତୀୟ ସମୁଦାୟକୁ ମଧ୍ୟ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏହି ମେଗା ସୋ ତାଙ୍କ ଗସ୍ତର ଶେଷ ଦିନରେ ଅର୍ଥାତ୍ 23 ଜୁନ୍ ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଜୁନ୍ 23 ରେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ୱାଶିଂଟନ୍ ଡିସିର ରୋନାଲଡ୍ ରେଗାନ୍ ବିଲଡିଂ ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବାଣିଜ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରୁ ଆସିଥିବା ଦେଶବାସୀଙ୍କ ନିମନ୍ତ୍ରିତ ସମାବେଶକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବେ । ଏଥି ସହିତ, ଭାରତୀୟ ସମୁଦାୟକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବାର ବିଷୟବସ୍ତୁ ରହିଛି ‘ଭାରତର ବିକାଶ ଇତିହାସରେ ସେମାନଙ୍କର ଅବଦାନ’ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *