ସ୍ବାମୀ ଲକ୍ଷ୍ମଣାନନ୍ଦ ସରସ୍ବତୀ: ଓଡ଼ିଶାର ଆଦିବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଜୀବନ ଦେଇଥିବା ଜଣେ ଅଭୁଲା ସନ୍ୟାସୀ

ସମ୍ପାଦନା: ସୁବ୍ରତ କୁମାର ଦାଶ

ଭାରତରେ ଆଦିବାସୀ ଜନଜାତିର ସାମାଜିକ-ଅର୍ଥନୈତିକ ଅବସ୍ଥା ସ୍ୱାଧୀନତା ପରଠାରୁ ସରକାରୀ ନୀତିର ଅଗ୍ରଭାଗରେ ରହିଆସିଛି । ଆଦିବାସୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ସର୍ବଦା ମୌଳିକ ସୁବିଧା ଏବଂ ଜୀବିକା ଅଭାବ ରହିଛି। ଏହିପରି ବିକାଶରୁ ବଞ୍ଚିତ ଅଞ୍ଚଳ ନକ୍ସଲ ଏବଂ ମିଶନାରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥଳ ହୋଇ ରହିଆସିଛି, ଓଡିଶାର କନ୍ଧମାଳ ଜିଲ୍ଲା ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ ।

ଜଣେ ସନ୍ୟସି ଯିଏକି ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଗରିବ ବନାବାସୀଙ୍କ ଜୀବନକୁ ଉନ୍ନତ କରିବା ପାଇଁ ନିଜ ଜୀବନକୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଥିଲେ, ସେ ହେଲେ ସ୍ୱାମୀ ଲକ୍ଷ୍ମଣାନନ୍ଦ ସରସ୍ୱତୀ | ସେ ୧୯୨୪ ମସିହାରେ ଓଡିଶାର ଅନୁଗୁଳ ଜିଲ୍ଲାରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ପରେ, ସେ ହିମାଳୟକୁ ଯାଇ ସନ୍ୟାସୀ ହୋଇଗଲେ | ସେ ଓଡ଼ିଶାକୁ ଫେରିବା ପରେ ସେ କନ୍ଧମାଳକୁ ଯାଇଥିଲେ ଯାହାକି ଏକ ସୁଦୂର ତଥା ଅର୍ଥନୈତିକ ପଛୁଆ ଜିଲ୍ଲା, ଯେଉଁଠାରେ ବିଦେଶୀ ମିଶନାରୀମାନେ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରି ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବହୁ ଧାର୍ମିକ ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିବାର ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଥିଲା ।

ଲକ୍ଷ୍ମଣାନନ୍ଦ କନ୍ଧମାଳର ନିମ୍ନ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକଙ୍କ ବିକାଶ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ଏହି ବିପଦକୁ ମୁକାବିଲା କରିବାକୁ ଶପଥ ନେଇଥିଲେ । ସେ ଚକାପାଦ ଠାରେ ଏକ ଆଶ୍ରମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ ଯାହା ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କ ସାମାଜିକ ତଥା ଧାର୍ମିକ ବିକାଶର ଉତ୍ସ ହୋଇପାରିଥିଲା । ଅଧିକନ୍ତୁ, ଏହା ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଆନ୍ଦୋଳନର ରୂପ ନେଇଥିଲା କାରଣ ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ଏକାଡେମିକ୍ ଭାବରେ ପାରଦର୍ଶୀ କରିଥିଲା । ଲକ୍ଷ୍ମଣାନନ୍ଦ ଆଦିବାସୀ ଜନଜାତିର ଶିଶୁ ଏବଂ ମହିଳା ଶିକ୍ଷା ପାଇଁ ସହ-ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ କନ୍ୟାଶ୍ରମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ କି ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତଠାରୁ ବହୁତ ଦୂରରେ ରହିଥିଲେ ।

ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଚାଷର ମାଧ୍ୟମ ଭାବରେ ସେ ଜୈବିକ ଚାଷ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ । ଏଥିସହ ସେ ହିନ୍ଦୁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଉତ୍ସ ହୋଇଥିଲେ । ହିନ୍ଦୁ ପରମ୍ପରାର ବିକାଶ ତଥା ଗରିବ ଜନତାଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିକୁ ସୁଦୃଢ଼ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କର ବହୁମୁଖୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ହେତୁ ସ୍ବାମୀ ଲକ୍ଷ୍ମଣାନନ୍ଦ ଶେଷରେ ସମଗ୍ର ଓଡିଶାରେ ଏକ ଟ୍ରେଣ୍ଡସେଟର ହୋଇଥିଲେ।

ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ପ୍ରଶଂସା କରୁଥିଲେ, ଯାହା ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ଅସାମାଜିକ ସୂତ୍ରଧରଙ୍କୁ ସୁହାଇନଥିଲା । ଫଳସ୍ୱରୂପ, ୨୦୦୮ ଅଗଷ୍ଟ ୨୩ ତାରିଖ ଜନ୍ମାଷ୍ଟମୀ ଅବସରରେ ତାଙ୍କୁ ଦୁର୍ବୃତ୍ତମାନଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଘଟଣାକୁ ତାରିଖ ହିସାବରେ ଆଜି ୧୫ ବର୍ଷ ପୂର୍ତ୍ତି ହୋଇଛି । ଲୋକମାନେ ସ୍ବାମୀଜୀଙ୍କ ବଳିଦାନକୁ ଭୁଲି ନାହାଁନ୍ତି । ସେହି ସମାଜ ସଂସ୍କାରକ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ସମାଜ ପ୍ରତି ଅବଦାନ ଅତୁଳନୀୟ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *