ସଶକ୍ତ ଓଡ଼ିଶାର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବା ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ଓ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ସଚିବଙ୍କ ପରାମର୍ଶ

ଭୁବନେଶ୍ଵର (ଓଡ଼ିଶା ଟୁଡେ): ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ଓ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ପ୍ରମୁଖ ଶାସନ ସଚିବ ଜି. ମାଥିଭାଥନନ ଆଜି ଜିଲ୍ଲା ସହରାଞ୍ଚଳ ଉନ୍ନୟନ ସଂସ୍ଥା (ଡୁଡା)ର ନବ ନିଯୁକ୍ତ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ (ପିଡି) ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ଅଧିକାରୀ (ଇଓ)ଙ୍କୁ ଏକ ସମାବେଶୀ ଓ ସଶକ୍ତ ସ୍ୱପ୍ନ ସାକାର କରିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ଓଡ଼ିଶା ଅର୍ବାନ ଏକାଡେମୀରେ ନବନିଯୁକ୍ତ ପିଡି ଓ ଇଓଙ୍କ ଦୁଇଦିନିଆ ଓରିଏଣ୍ଟେସନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦେଇ ମାଥିଭାଥନନ ଏହା କହିଛନ୍ତି । ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରି କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିବା ସହ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ ହୋଇ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସମସ୍ତେ ଏବେ ଆମର ସାମୂହିକ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବାରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ସେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଠାରୁ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଆଶା କରନ୍ତି ବୋଲି ମାଥିଭାଥନନ କହିଛନ୍ତି।

ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ବ୍ୟବସ୍ଥାର କେନ୍ଦ୍ରରେ ଜନତା ଅଛନ୍ତି ବୋଲି କହି ସେ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇ କହିଥିଲେ, ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚିନ୍ତାଧାରା ଓ ପ୍ରତ୍ୟେକ କାର୍ଯ୍ୟ ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କ ଉନ୍ନତି ଓ କଲ୍ୟାଣ ଦିଗରେ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ହେବା ଦରକାର। ସେମାନେ କେବଳ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ନୁହଁନ୍ତି । ଏକ ନୂତନ ଓଡ଼ିଶା, ଏକ ସଶକ୍ତ ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ପରିବର୍ତ୍ତନର ଏଜେଣ୍ଟ ।

୫-ଟି ନୀତି ଏବଂ ‘ମୋ ସରକାର’ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରି ସେ କହିଲେ ଯେ ଏହା ଜନସାଧାରଣ ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବଧାନ ହ୍ରାସ କରିବା, ଦକ୍ଷତାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ଏବଂ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି । ଏବେ ୫-ଟି ନୀତି ଆଧାର ରୂପାନ୍ତରଣ ଓଡ଼ିଶା ପାଇଁ ଲଞ୍ଚପ୍ୟାଡ୍ ପାଲଟିଛି ଏବଂ ନବନିଯୁକ୍ତ ଅଧିକାରୀମାନେ ଏହି ମେଗା ରୂପାନ୍ତରଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ସାମିଲ ହେବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଛନ୍ତି। ନିଷ୍ଠା ଓ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଦ୍ୱାରା ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଓଡ଼ିଶାର ସ୍ୱପ୍ନ ସାକାର ହେବ ବୋଲି ଜି. ମାଥିଭାଥନନ କହିଥିଲେ।

ସେ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, ଓଡ଼ିଶାର ସେବା କରିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିବା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଏକ ବଡ଼ ସୌଭାଗ୍ୟ। ନୂଆ ଅଫିସରମାନେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଓ ଉତ୍ତରଦାୟିତ୍ୱ ସହ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ପୂରଣ ପାଇଁ କାମ କରିବେ ବୋଲି ଆଶା ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ଓ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଆୟୋଜିତ ଏହି ଦୁଇଦିନିଆ ଓରିଏଣ୍ଟେସନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆଜି ଉଦଘାଟିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା, କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ଏସଓପି, ମାର୍ଗଦର୍ଶିକା ଏବଂ ପରାମର୍ଶ ଉପରେ ନୂତନ ଭାବେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଆକୃଷ୍ଟ କରି ସେମାନଙ୍କ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି କରି ପୌରାସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକର ପରିଚାଳନାକୁ ସୁଦୃଢ଼ କରିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରମୁଖ ସହରାଞ୍ଚଳ ଏଜେଣ୍ଡାକୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ କରିବା ।

‌ବିଭାଗର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ପ୍ରମୁଖ ସହରାଞ୍ଚଳ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମ୍ପର୍କରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବେ ଅବଗତ କରାଇଥିଲେ। ବିକେନ୍ଦ୍ରୀକୃତ କଠିନ ଏବଂ ତରଳ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପରିଚାଳନା, ଜାଗା ମିଶନ, ମୁକ୍ତା, ଆମ ପୋଖରୀ ଜଳଭଣ୍ଡାର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଆଦି ପ୍ରମୁଖ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଉପରେ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମନିଟରିଂ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଯଥା ସୁଜୋଗ, ମୋ ସାହାରା ସରକାର ଇତ୍ୟାଦି ଉପରେ ଅଧିକାରୀମାନେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିଲେ ।

୩୦ଟି ପୌରସଂସ୍ଥାର ଇଓ, ୧୦ ଜଣ ପିଡି ଏଥିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଗୃହ ନିର୍ମାଣ ଓ ନଗର ଉନ୍ନୟନ ବିଭାଗର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ଯୋଗ ଦେଇ ନବନିଯୁକ୍ତ ପିଡି ଓ ଇଓମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ଓରିଏଣ୍ଟେସନ୍ ବ୍ୟତୀତ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀମାନେ କ୍ଷେତ୍ର ପରିଦର୍ଶନରେ ଯାଇ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା ସମ୍ପର୍କରେ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବା ସହ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *