ଧାରା ୩୭୦ ପ୍ରସଙ୍ଗ: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଆଲ୍ଲାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନୁହେଁ, ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଂଗ୍ରାମ ଜାରି ରହିବ- ମେହବୁବା ମୁଫତି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ (ଏଜେନ୍ସି): ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଆଲ୍ଲାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନୁହେଁ। ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରୁ ସମ୍ବିଧାନର ଅନୁଚ୍ଛେଦ-370କୁ ରଦ୍ଦ କରିବା ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ରାୟ ଉପରେ ଏକଥା କହିଛନ୍ତି ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ପିଡିପି ମୁଖ୍ୟ ମେହବୁବା ମୁଫତି। ସେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରବାସୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଆଶା ନ ହରାଇବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି ।

ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ପିଟିଆଇ ଅନୁଯାୟୀ ମେହବୁବା ମୁଫତି ରବିବାର  କୁପବାଡାରେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମକୁ ସାହସ ହରାଇନାହୁଁ। ଆମେ ଆମର ସଂଗ୍ରାମ ଜାରି ରଖିବା। ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଭଗବାନ ନୁହଁନ୍ତି।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପୂର୍ବରୁ କହିଥିଲେ ଯେ ବିଧାନସଭାର ସୁପାରିଶ ବିନା ଅନୁଚ୍ଛେଦ-୩୭୦ରେ ସଂଶୋଧନ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ସେ ଜଣେ ବିଦ୍ୱାନ ବିଚାରପତି ମଧ୍ୟ ଥିଲେ। ଆଜି ଅନ୍ୟ କେତେକ ବିଚାରପତି ସେମାନଙ୍କ ରାୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଆମେ ଏହାକୁ ଇଶ୍ୱରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବୁ ନାହିଁ ।

ପିଡିପି ମୁଖ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମାନ୍ୟତା ଦେବାକୁ ବିରୋଧ କରନ୍ତି ସେମାନେ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ଆମେ ପରାଜୟକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା କିନ୍ତୁ ଆମର ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଂଗ୍ରାମ ଜାରି ରଖିବା। ଆମେ ବହୁତ ବଳିଦାନ ଦେଇଛୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ବୃଥା ହେବାକୁ ଦେବୁ ନାହିଁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *